Реалізація соціальних ініціатив Президента України на Хмельниччині у запитаннях та відповідях

 
 Для яких саме категорій пенсіонерів відбулись зміни?
 На виконання вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України органами Пенсійного фонду області з 1 травня 2012 року проведено перерахунки пенсій для 391 тис. пенсіонерів (або 91,8%).
 Перерахунок проведено:
  • для пенсіонерів, пенсії яким призначені до 1 травня 2012 року відповідно до законів України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей), «Про наукову і науково-технічну діяльність»;
  • для учасників війни;
  • для членів сімей осіб, зазначених у пункті 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та вдів померлих інвалідів війни.
 Додатково на виплату пенсій у нових розмірах направлено 46,1 млн.грн. Середній розмір підвищення склав 118 грн.
 Пенсії у нових розмірах будуть виплачуватись 391 тисячі пенсіонерів області упродовж травня поточного року. Впродовж цього ж місяця в індивідуальному режимі будуть перераховані пенсії ще для 2,7 тис. осіб, які під час масового перерахунку не перерахувались. При цьому хочу зазначити, що в процесі автоматизованого опрацювання пенсійних справ завжди мають місце випадки, які потребують індивідуальної роботи з  окремими пенсійними справами. Однак це оперативно доопрацюється і додатковими відомостями будуть спрямовані донараховані кошти для отримання їх пенсіонерами.
 
 Який же порядок проведення перерахунку пенсій з 1 травня 2012 року?
 Основними чинниками, які впливають на розмір пенсії, є тривалість страхового стажу, заробітна плата та рік виходу на пенсію. Різними є розміри пенсій, призначених сьогодні і 5 років назад при однаковій тривалості стажу та заробітній платі.
 Тому, як вимагав Президент України,  з 1 травня ц.р., проведено «осучаснення» заробітної плати для пенсій, призначених (перерахованих) до 2008 року.
 Для осучаснення пенсій, призначених (перерахованих) до 2008 року згідно законів України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей)  застосовано показник середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007р.- 1197,91 грн. 
 Саме такий  перерахунок є наймасовішим, так як він проведений для майже 266,7 тис. пенсіонерів нашої області. Середній розмір підвищення склав 141,18 грн.
 Крім цього, для 129 отримувачів пенсій, призначених (перерахованих) до 2008 року  згідно Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», перерахунки проведено із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, за 2007 рік -1351,12 грн.
 Хочу зазначити, що осучаснювалася заробітна плата, з якої вже обчислена пенсія на час перерахунку. Крім того, після осучаснення заробітна плата для обчислення пенсії не може перевищувати максимальну заробітну плату станом на 01.01.2008 року – 9495,00 грн. (633,00 – прожитковий мінімум для працездатних осіб * 15).
 У результаті проведення осучаснення заробітної плати майже 75 тис. пенсіонерів нашої області отримали  підвищення зверх 150,00 грн.
 

 Чи відбулись зміни у розмірах пенсій тим пенсіонерам, яким пенсії призначені після 2008 року?
 Підвищення встановлюється до розміру пенсії ( з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги та пенсій за особливі заслуги перед Україною, інших доплат, встановлених законодавством, і сум індексації), що склався станом на 30 квітня 2012 року.
 Підвищення у розмірі не менше 100 гривень встановлене для майже 344,2 тис. пенсіонерів нашої області (або 80,9%).

 Чи змінено розмір пенсії тим  пенсіонерам, у яких страхового стажу менше 20, 25 років?
 Відповідно до п.2 урядової постанови до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (за наявності страхового стажу у чоловіків менше як 25 років, у жінок менше як 20 років) встановлене підвищення до пенсій, з урахуванням проведеного «осучаснення» заробітку, у розмірі не менше як 50 гривень.
 Зазначене підвищення встановлено для 9,6 тис. пенсіонерів (або 2,3%) області.
 Крім того, згідно зазначеної постанови для 4,1 тис. отримувачів соціальних пенсій встановлене підвищення до пенсії у розмірі не менше 30 гривень.
 
 Чи відбулись зміни у розмірах пенсій ветеранам війни?
 Крім змін, уже зазначених, з 1 травня 2012 року проведено перерахунки щодо  встановлення доплат до пенсій ветеранам війни.

 Зокрема,  для 53,5 тисяч учасників війни проведено доплату до підвищення, що встановлюється до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, для того, щоб розмір зазначеного підвищення становив 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. З 1 травня 2012р. розмір доплати склав 41,90 грн. (838,0 – прожитковий мінімум з 01.04.2012р. *5% (15% -10%)).
Для 3,7 тисяч учасників війни, нагороджених орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну службу в тилу в роки Великої  Вітчизняної війни, встановлено доплату до підвищення,  що встановлюється до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, для того, щоб розмір зазначеного підвищення становив 20 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. З 1 травня 2012р. розмір доплати склав 41,90 грн. (838,0 *5% (20%-15%)).
 Крім того, з 1 травня 2012 року  для майже 5,3 тисяч членів сімей військовослужбовців, партизанів, підпільників, які померли внаслідок поранення, каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов’язків військової служби, та  вдів померлих інвалідів Великої Вітчизняної війни, які не одружилися вдруге, встановлено доплату до підвищення для того, щоб розмір зазначеного підвищення становив 42 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, З 1 травня 2012р. розмір доплати склав 117,32 грн. (838,0* 14% (42% - 28%)).
 Зазначені вище підвищення будуть перераховуватись при кожній зміні величини прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік».
 Так, зміни відбулись.  На виконання пункту 2 зазначеної урядової постанови проведено підвищення усіх пенсій, призначених до 1 травня 2012 року.
 До пенсій, призначених відповідно до законів України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (за наявності страхового стажу не менше у чоловіків як 25 років, у жінок 20 років),  «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей), «Про наукову і науково-технічну діяльність» встановлено підвищення таким чином, щоб розмір підвищення з урахуванням проведеного «осучаснення» заробітку, становив не менше 100 гривень.